..: Forum DDR :.. nowy, chrupiący... suchar.net
.: Główna :: Szukaj :: Użyszkodnicy :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj :.
..:: FORUM 
 Radiokomputer Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy temat : Odpowiedź do tematu :
Autor Wiadomość
szenko2325
.

Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw Wrz 18, 2008 12:01 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

Któż nie pamięta tych wspaniałych dźwięków, które rozlegały się z radia, gdy nocną porą, zazwyczaj o północy, udało się złapać i załapać na audycję "Radiokomputer"? Od 1986 roku do początku lat dziewięćdziesiątych nadawana była w programie czwartym Polskiego Radia oryginalna audycja, która jest ewenementem na skalę światową. Nigdzie wcześniej ani w żadnym innym kraju nikt nie wpadł na pomysł, aby popularyzować oprogramowanie komputerowe rozsyłając je falami radiowymi. Radio Rozgłośni Harcerskiej było tu nowatorskie i aż dziw bierze, że o tak ciekawym przedsięwzięciu technicznym do dziś w internecie nie ma zbyt wielu informacji, a przede wszystkim solidnego archiwum.

Miałem wtedy naście lat i pamiętam, że dla mnie, osoby nie mającej jeszcze własnego komputera było w tym coś z magicznych obrzędów... Namaszczonym głosem redaktor audycji Tomasz Jordan zapowiadał transmisję, a potem, po chwili nabożnej ciszy, zaczynała się kakofonia dziwnych dzwięków, które dla mnie, komputerowego nowicjusza brzmiały jak najpiękniejsza aria operowa... :). Inaczej brzmiały "utwory" Spectrumowe, inaczej Atarowskie, a jeszcze inaczej Commodorowskie. Kilka lat potem gdy już posiadałem Atari, dostałem też w prezencie magnetofon dwukasetowy. Coż to była za radość, gdy pierwsza próba nagrania czegoś z "Radiokomputera" zakończyła się pełnym sukcesem! Program nagrany na porządną kasetę uruchomił się za pierwszym razem.

"Radiokomputer" rozpowszechniał programy użytkowe i gry dla komputerów 8-bitowych w postaci sygnału dźwiękowego emitowanego na falach ultrakrótkich. Sygnał ten można było nagrać na taśmę komputerową i potem w nieprzekształconej formie odtworzyć na danym komputerze. Prawda, że proste i przyjemne? Niestety nie zawsze, bo ze względu na zakłócenia przy nagrywaniu program nie zawsze był zapisywany poprawnie. W "Bajtku" z 1986 roku pojawił się nawet list-artykuł Tomasza Jordana, który instruował jak zwiększyć szanse poprawnego zapisu (podaję za stroną http://www.komputery.dylemat.com/):

"Tą zapowiedź zna już część słuchaczy programu IV Polskiego Radia. Poprzedza ona emisję programów komputerowych w nadawanej od 1 lipca br. audycji Rozgłośni Harcerskiej pt. "RADIOKOMPUTER".

Już dwa lata temu, w wyniku rosnącego zainteresowania słuchaczy mikrokomputerami i problemami związanymi z informatyką, zacząłem emitować programy komputerowe w czwartkowym magazynie naukowo-technicznym Rozgłośni Harcerskiej.

Po pierwszych emisjach okazało się, że programy odbierane na zwykłych odbiornikach radiowych z zakresem fal UKF, nagrywane na magnetofon, wczytują się poprawnie do komputerów (dokładnie ok. 70 proc). Pojawiło się więc nowe źródło oprogramowania dostępnego dla wszystkich chętnych w całej Polsce. Dodajmy ? dostępnego ZA DARMO! Tego typu emisje, prowadzone przez Rozgłośnię Harcerską, były pierwszymi w bloku państw socjalistycznych.

W odpowiedzi na prośby słuchaczy zainteresowanych tą formą wymiany doświadczeń i oprogramowania, pod patronatem Rozgłośni Harcerskiej powstał "RADIOKOMPUTER". Do współpracy zaprosiłem Krzysztofa Surgowta i Piotra Tymochowicza, autorów telewizyjnej audycji "Hallo ? Komputer". Chcemy pokazać komputer, jako narzędzie pomocne w pracy, nauce i domu. Dlatego w RADIOKOMPUTERZE emitowane są programy edukacyjne i użytkowe (IQ TEST, Beta Basic 3.0, The Artist, Poltasword, Matematyka, mikroProlog i in.), będące ripostą na falę gier telewizyjno-komputerowych.

Naszym zamierzeniem jest również stymulowanie aktywności młodych ludzi do tworzenia nowych wartościowych programów. Temu zadaniu podporządkowane są ogłaszane w RADIOKOMPUTERZE konkursy. Przykładem jest wrześniowy konkurs na najciekawszy, użytkowy program autorski, w którym nagrodą był profesjonalny komputer LASER 700. Na tym jeszcze nie koniec!

RADIOKOMPUTER to także porady, oryginalne pomysły i najnowsze informacje ze świata informatyki. RADIOKOMPUTER czeka na dalsze sugestie słuchaczy co do formy i treści audycji.

W wielu listach pojawiają się problemy związane z nagrywaniem emitowanych przez radio programów i ich wczytywaniem do komputerów. Korzystając więc z łamów "BAJTKA" chciałbym podać naszym słuchaczom kilka rad:

* Jako nośniki pamięci zewnętrznej taśmowej należy stosować kasety typu Com-pact z taśmą żelazową (Fr.). Taśma nie może być pogięta i starta. Nie zalecam stosowania taśm produkcji polskiej (Stilon).
* Programy powinny być zapisywane na magnetofonie monofonicznym. Jeżeli dysponujecie magnetofonem stereofonicznym nagrywać należy na oba kanały, ale odtwarzać już tylko z jednego.
* Nagrywany sygnał można przesterować.
* Nagrywamy i odtwarzamy na tym samym magnetofonie.
* Szczelina głowicy w magnetofonie musi być prostopadła do kierunku przesuwu taśmy magnetycznej w kasecie. Skos głowicy można ustawić wykorzystując takie programy jak "Tape Head", "Tapper".
* Głowica nagrywająco-odtwarzająca powinna być czysta. Głowicę zabrudzoną drobinami warstwy czynnej taśmy magnetycznej przemywamy bawełnianą szmatką lub watą nasączoną spirytusem (eterem).
* Wszelkie układy redukcji szumów (Dolby Nr, CNRS-2, DBX) muszą być wyłączone.
* Sygnał radiowy powinien być czysty, pozbawiony szumów i przydźwięku (wskaźnik dostrojenia max). Konieczne jest zainstalowanie odbiorczej anteny zewnętrznej, najlepiej dipolowej. Wskazane jest uziemienie odbiornika radiowego.
* Wszystkie kable łączące radio-mag-netofon-komputer muszą być ekranowane.
* Barwa głosu wpływa na poprawność wczytywania programów do komputera. W przypadku wystąpienia kłopotów należy magnetofon podłączyć do wzmacniacza mocy. Wykorzystując wyjście głośnikowe oraz regulując barwę głosu (podbicie, obcięcie wysokich lub niskich tonów) można zlikwidować kłopoty występujące przy wczytywaniu programów (oczywiście przy spełnieniu innych wymaganych warunków).
* Na czas trwania emisji należy wyłączyć w domu niepotrzebne urządzenia elektryczne (odkurzacz, pralka, zapalniczka do gazu).

Przypominamy: RADIOKOMPUTER to audycja nadawana w każdy piątek, o godzinie 16.00, program IV, Polskie Radio. Nasz adres: Rozgłośnia Harcerska 00-950 Warszawa, ul. M. Konopnickiej 6, dopisek "RADIOKOMPUTER".
Tomasz Jordan,
Bajtek, listopad 1986"

Brzus
NC+ expert
NC+ expert

Zobacz profil autora Odwiedź stronę autora
PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 22:38 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

tl;dr

Wolin 15:48:31 napisał:
jestem nadal tylko chlopcem
Marian!
Image
Fei
La Vida Loca
La Vida Loca

Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 22:49 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

Dyskietki Stilon wcale nie były takie złe...
StAlKeR
Euroentuzjasta
Euroentuzjasta

Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 22:52 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

tasmy ziom ... tu o tasmy chodzi a nie o dyskietki :zeca:

hardcore

Zobacz profil autora trzydwaczterytrzy77pięć
PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 23:12 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

pisanie tl;dr pod tego typu newsami jest u nas równoważne z first Smile

Zobacz profil autora 7082609
PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 23:32 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

Moze mi ktoś wyjaśnić ładnie co to znaczy to "tl;dr"??

Bo nawet google nie wie, tylko wyskakują wynika z Janem Rokitą :zeca:
Devilish
Porządny Sucharowicz!
Porządny Sucharowicz!

Zobacz profil autora Wyślij email 3316178
PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 23:37 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

too long;didn't read

Pierwszy wynik z google:
http://www.urbandictionary.com/define.php?term=tl%3Bdr

Twoje Google < moje Google
Daron37
Nerd Epoki - 1234567890

Zobacz profil autora 7082609
PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 23:44 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

mam popsute google!!1

dev, thx
iesuz
Wierny DDR

Zobacz profil autora 1843117
PostWysłany: Nie Wrz 21, 2008 23:53 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

nie popsute tylko jestes ciota i nie umiesz ich uzywac, gtfo

La Vida Loca

Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 7:14 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

Daron37 napisał:

"jestem głupim dzieciakiem ery internetu, nie umiem czytać, mam iq na poziomie koczkodana, nudzi mnie wszystko co trwa dłużej niż minutę i wymaga wysiłku"
Rhezus
Aktywny Działacz Polityczny

Zobacz profil autora Wyślij email 5149193
PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 7:19 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

łapaj i się zapoznaj z internetsowym slangzorem

Tyle przegrać
Tyle przegrać

Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 7:36 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

Rhezus napisał:
łapaj i się zapoznaj z internetsowym slangzorem

zakładki===>dodaj zakładkę...===>...
nareszcie będę rozumiał co wy tu pierdolicie Very HappyVery HappyVery Happy

Zobacz profil autora Odwiedź stronę autora 3833595
PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 8:04 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

Fei napisał:
Daron37 napisał:

"jestem głupim dzieciakiem ery internetu, nie umiem czytać, mam iq na poziomie koczkodana, nudzi mnie wszystko co trwa dłużej niż minutę i wymaga wysiłku"

Ta gloryfikacja wysiłku to zaszłość postchrześcijańska czy pokomunistyczna?

La Vida Loca
La Vida Loca

Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 8:47 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

Tango_November napisał:
Ta gloryfikacja wysiłku to zaszłość postchrześcijańska czy pokomunistyczna?

jedno słowo: atrofia
makabrysio
666
666

Zobacz profil autora Wyślij email
PostWysłany: Pon Wrz 22, 2008 9:27 : Odpowiedz z cytatem : Do góry : : :

szkoda, że już nie nadają, chętnie bym sobie coś nagrał

Napisz nowy temat : Odpowiedź do tematu :

Skocz do:   

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat